Tërmeti në Turqi: Lëkundjet e reja bllokojnë njerëzit nën rrënoja.

MishMash

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë sërish për njerëzit e bllokuar nën rrënoja në Turqi pasi një tërmet tjetër goditi vendin, duke vrarë të paktën gjashtë persona.

Kjo lëkundje me magnitudë 6.4 e pati epiqendërën pranë qytetit të Antakias në kufi me Sirinë.

Tërmetet e fillimit të shkurtit vranë 44,000 njerëz në Turqi dhe Siri dhe dhjetëra mijëra të tjerë mbetën të pastrehë.

Ndërtesat e dobësuara nga këto lëkundje u shembën të hënën.

Agjencia turke e fatkeqësive dhe emergjencave thotë se tërmeti 6.4 ka ndodhur në orën 20:04 me orën lokale (17:04 GMT) në një thellësi prej 10 km (6.2 milje).

Kjo u pasua nga një pasgoditje 5.8 tre minuta më vonë dhe 31 lëkundje të mëvonshme që nuk ishin aq të rënda.

Ministri i Shëndetësisë, Dr Fahrettin Koca, tha se 294 persona janë lënduar – 18 prej tyre në gjendje të rëndë.

Mendohet se numri i të vdekurve ka qenë relativisht i ulët këtë herë, sepse tërmeti goditi në një zonë që ishte kryesisht bosh pasi u godit keq nga tërmeti i 6 shkurtit.

Raportet nga qyteti i Antakias flisnin për frikë dhe panik në rrugë, ndërsa ambulancat dhe ekipet e shpëtimit u përpoqën të arrinin në zonat më të prekura, ku muret e ndërtesave të dëmtuara rëndë ishin shembur.

Në qytetin e Adanas, tërmeti i fundit i çoi njerëzit në një qendër volejbolli të shndërruar në një qendër shpëtimi pas tërmetit të parë.

Autoritetet besojnë se rreth 600 njerëz mund të kenë mbërritur brenda natës – duke kërkuar një ndërtesë të fortë, në nivelin e tokës, ku të strehohen.

Kur goditi tërmeti, njerëzit u raportuan se kishin dalë në rrugë në vend që të qëndronin aty, duke reflektuar faktin se ekziston ende një frikë e madhe dy javë pas katastrofës fillestare.

Në Siri, rreth 470 persona të plagosur thuhet se kanë vizituar spitalet pas tërmeteve të së hënës, të cilat thuhet se janë ndjerë edhe në Egjipt dhe Liban.

Në një vizitë në Turqi të hënën, Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken njoftoi se janë mbledhur 100 milion dollarë (83 milion £) nga ndihmat humanitare, duke shtuar se Amerika do të ndihmonte në rimëkëmbjen nga tërmeti “për aq kohë sa duhet”.

Është një nga disa vendet e para që kanë ofruar ndihmën e tyre pas tërmetit të parë.

Operacionet e shpëtimit kohët e fundit u shkatërruan në të gjitha zonat përveç dy zonave, ndërkohë që tashmë shpresat për gjetjen e njerëzve të gjallë po zbehen tërësisht.

BBC