Sitet më të mira për freelancing

Biznes

Në vitin 2020 Freelancers përbënin 36% të fuqisë punëtore në SHBA. Nuk është çudi që përqindja është ende në rritje – profesionistët e pavarur mund të gëzojnë lirinë e zgjedhjes së ngarkesës së punës, projekteve dhe klientëve të tyre.

Gjatë shpërthimit të COVID-19, kompanitë filluan të rekrutojnë gjithnjë e më shumë profesionistë të pavarur për të përballuar kërkesat e punës. Prandaj, numri i punëve të pavarura në dispozicion, nga blerësit e ushqimeve te zhvilluesit e uebit, tani është më i madh se kurrë.

Në këtë artikull, ne do të rendisim platformat më të mira në internet ku mund të ofroni shërbimin tuaj.

1. Fiverr

Fiverr është një platformë që lidh Freelancers me pronarët e bizneseve që kërkojnë shërbime në projekte të ndryshme digjitale, duke përfshirë hartimin e faqeve në internet, shkrimin e përmbajtjes dhe transmetimet zanore.

Kjo platformë ofron një metodë të efektshme si për freelancers ashtu edhe për pronarët e bizneseve për të bashkëvepruar me njëri-tjetrin. Në këto platforma profesionistët e pavarur quhen shitës, shërbimet e tyre – “gigs” , dhe pronarët e bizneseve – blerës.

Në vend që të dërgojnë oferta, shitësit mund të regjistrohen falas, të listojnë shërbimet e tyre dhe të vendosin çmimet përkatëse. Ndërkohë, blerësit thjesht mund të shfletojnë kategori të ndryshme për të blerë.

Sa herë që një blerës blen një shërbim, sistemi tarifon automatikisht llogarinë e tij dhe i vendos paratë në pritje. Sistemi më pas do të marrë një tarifë komisioni dhe do t’u dërgojë profesionistëve të pavarur 80% të çmimit të ofruar.

Në varësi të nivelit të çdo profesionisti të pavarur, mund të duhen deri në 14 ditë për të tërhequr fitimet e tyre. Ka shumë opsione për të tërhequr pagesat, të tilla si karta e debitit, PayPal dhe transferta bankare.

Fiverr ka 3.42 milionë blerës aktivë. 

Shitësve u garantohen pagesa të mbrojtura me një certifikatë SSL që mbron faturimin dhe informacionin personal. Si dhe mbështetja e klientit është në dispozicionin e tyre gjatë gjithë kohës, gjithmonë e gatshme për të ndihmuar.

2. Toptal

Toptal është një platformë që lidh ekspertë shumë të kualifikuar të industrisë së pavarur me kompanitë. Toptal ka një gamë të gjerë profesionistësh të pavarur, nga zhvilluesit e uebit dhe dizajnerët e uebit deri te konsulentët e financave dhe menaxherët e produkteve.

Aplikimi në Toptal si freelancer kërkon kalimin e pesë hapave të procesit të shqyrtimit, nga një vlerësim gjithëpërfshirës në anglisht në një vlerësim projekti. 

Pasi të keni kaluar të gjithë hapat, do të keni akses në postime të ndryshme pune nga klientët dhe kompanitë kryesore, si Motorola dhe Airbnb. Megjithatë, dështimi i testit do ta vendosë procesin tuaj të aplikimit në pritje deri në disa muaj.

Toptal ka një shërbim të dedikuar për gjurmimin e kohës dhe faturimin e quajtur TopTracker. Me këtë shërbim, profesionistët e pavarur t’i marrin pagesat nëpërmjet Payoneer, Paypal ose nëpërmjet transfertave direkte bankare lokale.

3. Jooble

Jooble është një motorr kërkimi për vendet e lira të punës dhe përmban 140,000+ burime në mbarë botën, duke përfshirë faqet e internetit të korporatave, bordet e punës në internet, platformat e pavarura dhe rrjetet sociale.

Një avantazh i rëndësishëm për përdorimin e Jooble është se ju nuk keni nevojë të kontrolloni bordet e shumta të punës në internet dhe platformat e pavarura, pasi ai centralizon procesin e gjetjes së mundësive.

Jooble ju lejon të gjeni punë vetëm brenda një rajoni të caktuar. Në faqen kryesore, mund të zgjidhni një qytet specifik në vendin tuaj.

Nuk keni nevojë të krijoni një llogari për të gjetur punë të pavarura në Jooble. Ju duhet vetëm të kërkoni fjalën kyçe për punën që dëshironi në motorin e kërkimit të Jooble. Aplikoni filtra të ndryshëm si diapazoni i pagave, përvoja e punës dhe data e postimit për t’ju ndihmuar të gjeni punën tuaj të preferuar.

Regjistrohuni për njoftimet me email të Jooble nëse dëshironi të njoftoheni sa herë që ka një punë të re në fushën që ju intereson.

4. Freelancer.com 

Freelancer.com është një tjetër faqe interneti e pavarur ku profesionistët dhe kompanitë nga e gjithë bota bashkëpunojnë në projekte të ndryshme. Falë gamës së gjerë të ekspertizës, klientët mund të gjejnë lehtësisht një ekspert të çdo lloji.

Ju mund të regjistroheni si një profesionist i pavarur ose pronar biznesi. Regjistrimi si profesionist i pavarur do t’ju kërkojë të plotësoni një formular të shkurtër regjistrimi. Jepni informacion të detajuar, duke përfshirë aftësitë tuaja, sfondin arsimor dhe përvojën e punës.

Çdo profesionist i pavarur merr pagesën e plotë pas përfundimit të një pune. Sidoqoftë, platforma merr 10% të fitimeve tuaja totale. Ashtu si shumica e faqeve të pavarura, ju mund të zgjidhni të përdorni PayPal ose transfertë bankare për tërheqje.

5.  Flexjobs

Flexjobs është një platformë që specializohet në mundësi pune fleksibël dhe në distancë, duke përfshirë punë të pavarura, me kohë të pjesshme dhe me kohë të plotë. Ka kategori të gjera, nga arsimi dhe trajnimi deri te gazetaria dhe puna e shkrimit.

Flexjobs siguron që çdo punë e listuar në faqen e internetit të jetë e ligjshme. Ai verifikon dhe kontrollon gjithcka, duke filtruar mashtrimet dhe kompanitë e rreme. Ndryshe nga bordet e tjera të punës në internet, kjo platformë nuk shfaq asnjë reklamë në faqen e saj.

Për të gjetur punë të pavarura, përdoruesit duhet të regjistrohen për një abonim. Ka katër plane në dispozicion, duke filluar nga 6,95 dollarë në javë. Çdo abonim jep akses të pakufizuar në listat e vendeve të punës, së bashku me një portofol të personalizuar të punës, këshilla për karrierën dhe testimin falas të aftësive.

Përdoruesit mund të paguajnë për abonimin e tyre me një kartë me parapagesë ose PayPal. Ekziston një garanci 30-ditore, që të jep mundësinë e marrjes së një rimbursimi të plotë nëse nuk jeni të kënaqur me shërbimin.

6. SimplyHired

SimplyHired është një bord pune ku kompanitë mund të postojnë mundësi pune falas. Ai gjithashtu mbledh oferta pune nga i gjithë interneti në një faqe. Faqja ka një ndërfaqe përdoruesi, duke e bërë të lehtë shfletimin e punëve sipas kategorive.

Ka mundësi të ndryshme pune, duke përfshirë financat dhe marketingun. Për të gjetur një punë specifike, thjesht plotësoni kutinë e kërkimit me fjalë kyçe të lidhura. Për të pasur rezultate më të mira, kufizoni kërkimin duke plotësuar qytetin, shtetin ose kodin tuaj ZIP.

Punëkërkuesit mund të hyjnë gjithashtu në faqet e kompanisë për më shumë informacion, si p.sh. një përmbledhje e pagave të një kompanie, një listë të përfitimeve të ofruara dhe komente të paraqitura nga punonjësit e saj të vërtetë.

7. Guru

Guru është një vend për profesionistët e pavarur dhe kompanitë në të gjithë globin që të punojnë së bashku. Kompanitë mund të punësojnë profesionistë me aftësi të ndryshme, siç janë programuesit, dizajnerët grafikë dhe menaxherët e produkteve.

Kjo platformë e bën të lehtë shfletimin e listave të punës dhe dërgimin e kuotave për klientët. Filloni duke u regjistruar dhe duke ndërtuar një profil freelancer. Sistemi do të japë rekomandime për punë bazuar në grupin e aftësive dhe përvojën tuaj të punës.

Ka mënyra të shumta për të marrë të ardhurat tuaja, duke përfshirë PayPal dhe transfertën bankare. Por më e rëndësishmja, kjo platformë siguron që profesionistët e pavarur të paguhen në kohë me mbrojtjen SafePay.

8. LinkedIn

LinkedIn është një nga faqet më të njohura të punës që ofron një mënyrë të thjeshtë për të gjetur punë në fusha të ndryshme. Është gjithashtu një platformë e rrjeteve sociale për profesionistët që të lidhen dhe të ndërveprojnë me njëri-tjetrin.

Thjesht regjistrohuni dhe krijoni një profil për të filluar. Përfshini sa më shumë informacion të jetë e mundur, të tilla si aftësitë tuaja, arsimi dhe përvoja e punës. Një profil gjithëpërfshirës LinkedIn mund të hapë më shumë mundësi punësimi.

Shtimi i një postimi të ri gjithashtu mund t’i japë profilit tuaj më shumë ekspozim. Për shembull, nëse jeni një shkrimtar i pavarur, krijoni një postim që përshkruan ekspertizën tuaj dhe bashkëngjitni portofolin tuaj të punës. Punëdhënësit e mundshëm mund të zbulojnë profilin tuaj dhe t’ju bëjnë një ofertë.

Shfletimi i postimeve të punës në LinkedIn është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të gjetur mundësi për punë të pavarur. Për të gjetur punën tuaj të dëshiruar, sigurohuni që të përdorni fjalë kyçe të lidhura dhe të renditni rezultatet nga postimet më të fundit.

9. Behance

Ndryshe nga platformat e lartpërmendura, Behance është një rrjet social për talentet krijues. Njerëzit në mbarë botën e përdorin këtë faqe interneti për të ndarë punën e tyre krijuese, duke filluar nga animacionet dhe ilustrimet tek uebsajti dhe dizajni grafik.

Pavarësisht nëse jeni një dizajner grafik i pavarur, dizajner në internet ose animator, Behance ofron një vend për t’u zbuluar nga punëdhënësit e mundshëm. Filloni duke u regjistruar me një llogari dhe duke krijuar profilin tuaj.

Behance gjithashtu ofron një listë pune. Çdo profesionist i pavarur do të marrë një rekomandim pune të personalizuar sipas grupit të aftësive dhe kategorisë së tij, duke e bërë më të lehtë gjetjen e punës së pavarur që përputhet me ekspertizën e dikujt.

10. TaskRabbit

Për të fituar para nga pazaret ushqimore ose montimi i mobiljeve, kontrolloni faqen e internetit të TaskRabbit. TaskRabbit lidh klientët me freelancers për të ndihmuar me detyra të ndryshme të përditshmërisë.

TaskRabbit ofron një listë të detyrave të thjeshta, si punët e shtëpisë, instalimin e ndriçimit etj. Për të filluar, thjesht krijoni një llogari, zgjidhni zonën dhe shërbimin tuaj dhe vendosni një tarifë për orë.

Për çdo aplikim, ekipi i TaskRabbit do të bëjë një rishikim dhe kontroll të profilit tuaj. Pasi të miratohet një profil, freelancers do të duhet të paguajnë një tarifë regjistrimi prej 25 dollarësh. Më pas ata mund të fillojnë të zbulojnë mundësi punësimi dhe të menaxhojnë punën përmes aplikacionit celular.

Sa herë që një freelancer përfundon një detyrë, ai dërgon një faturë për orët e punës. Klientët më pas do të depozitojnë drejtpërdrejt para në llogarinë bankare të regjistruar. TaskRabbit ngarkon vetëm tarifat e shërbimit nga klientët, kështu që freelancers do të marrin një shumë të plotë të tarifës së shërbimit. 

Gjetja e punës si freelancer nuk  është shumë e ndërlikuar. Shumica e platformave kërkojnë vetëm që të regjistroheni me një llogari dhe të ndërtoni një profil.

Sidoqoftë, mos harroni të kontrolloni dy herë se si funksionon çdo platformë shërbimi freelancer përpara se të regjistroheni. Merrni parasysh sistemin e pagesave, mënyrën e tërheqjes dhe tarifën e shërbimit.

hostinger