Rusia arreston gazetarin amerikan me dyshimin se ka spiunuar për qeverinë amerikane

MishMash

Shtetasi amerikan dhe korrespondenti i Wall Street Journal Evan Gershkovich është arrestuar në Rusi me dyshimin për spiunazh, njoftoi të enjten agjencia ruse e lajmeve Interfax, duke e akuzuar atë për spiunazh në emër të qeverisë amerikane ndërsa tensionet midis Uashingtonit dhe Moskës përshkallëzohen.

Gershkovich u arrestua në Yekaterinburg, tha të enjten Shërbimi Federal i Sigurisë Ruse, duke shtuar se ai “dyshohej për spiunazh për qeverinë e SHBA”.

Gazetari, i cili punon për zyrën e Gazetës në Moskë, “po mblidhte informacion në lidhje me një fabrikë ruse të mbrojtjes që përbën një sekret shtetëror” dhe “po vepronte me urdhër të SHBA”, pretendoi FSB në një deklaratë, duke thënë se ai ishte arrestuar ” ndërsa përpiqej të merrte informacion sekret.”

Qeveria ruse ka hapur një çështje penale kundër Gershkovich dhe ai mund të përballet me 20 vjet burg, sipas Interfax.

Gershkovich ka punuar në Journal që nga janari 2022, sipas llogarisë së tij në Twitter, dhe më parë ka punuar për Agence France-Press, Moscow Times dhe si asistent lajmesh për New York Times.

Gazeta tha në një deklaratë se “mohon me forcë akuzat nga FSB dhe kërkon lirimin e menjëhershëm të gazetarit tonë të besuar dhe të përkushtuar, Evan Gershkovich”.

Ambasada e SHBA-së në Rusi nuk i është përgjigjur ende një kërkese për koment.

“Le të presim të shohim se çfarë prezanton në mënyrë specifike FSB, por duket se ata kanë marrë një peng”, tha Tatiana Stanovaya, një studiuese në Carnegie Endowment for International Peace, “Kjo padyshim i sjell marrëdhëniet e Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara në një nivel të ri konfrontimi.”

forbes