Këshilla për të zgjedhur fondatinën e duhur për lëkurën tuaj

Fashion

Një nuancë që plotëson lëkurën tuaj, me teksturën e duhur dhe mbulimin perfekt. 

Ndërsa gjithçka tingëllon shumë e lehtë, zgjedhja e bazës së duhur që i përshtatet llojit të lëkurës tuaj mund të jetë dërrmuese. Ky proces do kërkime, prova dhe gabime. Nëse jeni të hutuar se çfarë marke të zgjidhni ose nëse duhet të zgjidhni pluhur apo lëng, nëse jeni të ngatërruar mes përfundimit me shkëlqim apo mat, atëherë ne kemi përmbledhur disa këshilla:

1. Identifikoni se cilit lloj lëkure i përkisni

  • Për lëkurë të thatë: Zgjidhni një bazë pudër hidratuese dhe të lëngshme. Një që ka një konsistencë kremoze dhe i jep lagështi lëkurës duke ofruar mbulim të shkëlqyeshëm.
  • Për lëkurë të ndjeshme: Nëse po luftoni vazhdimisht me aknet dhe keni frikë të eksperimentoni me produkte të reja sepse nuk e dini kurrë sesi lëkura juaj mund të reagojë, atëherë basti juaj më i sigurt është të shmangni fondatinën me përbërës që mund tju irritojnë si alkooli, vajrat apo parfumi.
  • Për lëkurë të yndyrshme: Përdorni një bazë pluhuri ose një të lëngshme pa vaj. Këto përmbajnë pluhura që thithin vajin, duke ju lënë një fund të butë dhe mat. Bazat minerale funksionojnë mirë edhe në lëkurën e yndyrshme, sepse grimcat e thata priren të thithin lagështinë dhe gjithashtu parandalojnë shkëlqimin.
  • Lëkura e kombinuar: mund të jetë sfiduese kështu që një bazë e lëngshme e lehtë që nuk përmban yndyrë dhe ofron mbulim të mirë është ideale. Shmangni bazamentet me bazë kremi që mund t’i bëjnë zonat e yndyrshme edhe më të yndyrshme.

2. Njihni nuancat tuaja

Njohja e nuancave të lëkurës suaj është i rëndësishëm në zgjedhjen e nuancës së duhur të fondatinës. Nëntonet mund të jenë të ftohta, të ngrohta ose neutrale. Për të përcaktuar nëntonin tuaj, shikoni venat në kyçin e dorës. Nëse ato duken të gjelbrërta, atëherë keni nuanca të ngrohta, ndërsa bluja tregon nuanca të ftohta.

  • Provojeni gjithmonë fondatinën përpara se ta blini atë. Aplikoni një sasi të vogël në nofullën tuaj dhe kontrollojeni atë në dritë natyrale. Nëse fondatina zhduket në lëkurën tuaj dhe përputhet me qafën, është nuanca e duhur për ju. Nëse duket e zymtë, shumë e errët ose shumë e lehtë, atëherë do të duhet të zgjidhni dicka tjetër.
  • Zgjidhni formulën e duhur. Formula e fondatinës varet nga preferenca juaj dhe lloji i lëkurës. Nëse preferoni një fund mat, përdorni një bazë pluhuri ose të lëngshme mat. Nëse dëshironi një përfundim shkëlqyes, shkoni për një bazë të lëngshme me një fund rrezatues ose me shkëlqim.

Hapat për aplikimin e duhur të fondatinës

Sigurohuni që të hidratoni lëkurën tuaj përpara se të aplikoni fondatinën në mënyrë që të përzihet mirë dhe të zgjasë gjatë. Mënyra më e mirë për të aplikuar fondatinën është me një furçë ose një blender. Mos harroni të aplikoni bazën në qafë në mënyrë që lëkura në fytyrë dhe qafë të duket e njëtrajtshme. Sigurohuni që gjithmonë të përgatisni lëkurën tuaj me një primer ose vaj para-makijazhi përpara se të aplikoni përbërjen bazë dhe në fund përdorni një make-up fix në mënyrë që të qëndrojë e vendosur sa më gjatë.

hindustantimes