Kërpudhat dhe përdorimi i tyre në industrinë e kujdesit ndaj lëkurës

Fashion

Ekspertët vlerësojnë se si kërpudhat mund t’ju ndihmojnë për t’i dhënë fytyrës suaj një çehre më të shëndetshme dhe më me shkëlqim.

Kërpudhat kanë ekzistuar në tokë për rreth 1.5 miliardë vjet dhe janë përdorur në Mjekësinë Tradicionale Kineze (TCM) për shekuj me radhë. Sot, kërpudhat shekullore po përjetojnë një “rilindje”. Restorante të panumërta i kanë përfshirë ato në menutë e tyre, mijëra marka të mirëqenies po i përdorin ato në suplemente dhe pluhura për të mbajtur trupin në formë, dhe njerëzit kanë filluar të marrin mikro-dozimin e “tendosjeve psikodelike” për të kufizuar ankthin. Kërpudhat janë të shijshme, të ngrënshme dhe mund të kenë efekte të dobishme për kujtesën dhe imunitetin tonë. Së fundmi, kërpudhat po depërtojnë edhe në tregun e bukurisë.

Përdorimi i parë i kërpudhave në kujdesin e lëkurës daton në vitin 2005 kur praktikuesi i mjekësisë integruese Dr. Andrew Weil bashkëpunoi me Origins për krijimin e një locioni me bazë kërpudhat. Sot, kërpudhat mund të gjenden në një numër në rritje të maskave, serumeve të fytyrës dhe shumë produkteve të tjera të bukurisë.

Cilat janë ndikimet që kanë kërpudhat për lëkurën?

Studimet tregojnë se kërpudhat ofrojnë një sërë përfitimesh për lëkurën falë metabolitëve të tyre që mund  të ndihmojnë në luftimin e njollave të errëta. Beta-glukanet, triterpenet, polisaharidet dhe polifenolet (të gjitha gjenden te kërpudhat) janë përdorur shpesh për të trajtuar llojet e lëkurave të ndjeshme dhe të prirura ndaj akneve.

Disa lloje të kërpudhave, si reishi, shiitake dhe tremella, klasifikohen si adaptogjenë. Aplikimi i adaptogjenëve në lëkurë mund ta ndihmojë atë të rikuperohet nga stresorët mjedisorë si rrezatimi UV, ndotja dhe toksinat. Adaptogjenët kanë veti antioksiduese që mund të neutralizojnë radikalet e lira të krijuara nga këta stresorë, si dhe veti anti-inflamatore për të ndihmuar në qetësimin dhe riparimin e lëkurës.

Disa studime të tjera tregojnë se adaptogenët gjithashtu mund të rrisin shëndetin e lëkurës kur hahen. Adaptogjenët ndihmojnë në rregullimin e përgjigjes së trupit ndaj stresit. Shëndeti i lëkurës mund të fillojë nga brenda jashtë, kështu që nëse adaptogjenët ndihmojnë trupin në tërësi, lëkura do të përmirësohet si rezultat.

Llojet më të zakonshme të kërpudhave që përdoren në industrinë e kujdesit të lëkurës

Dr. Hobbs vëren se janë identifikuar rreth 150,000 lloje kërpudhash, por shkencëtarët besojnë se ekzistojnë deri në katër milionë të tilla në planet. Aktualisht, shtatë prej tyre përdoren më së shpeshti në formulat e produkteve të kujdesit të lëkurës: 

  1. Reishi: të ashtëquajturat “kërpudhat e jetëgjatësisë”, pasi ato janë anti-inflamatore dhe përmbajnë elementë të fuqishëm antioksidues për të mbajtur lëkurën të shëndetshme. Ato përmbajnë përbërës hidratues që mbrojnë barrierën e rëndësishme të lëkurës dhe rrisin prodhimin e kolagjenit. Ato gjithashtu mund të jenë efektive në parandalimin e çngjyrosjes dhe hiperpigmentimit.
  1. Tremella: konsiderohet si një hidratues i shkëlqyer. Sipas një studimi, produktet e testuara me 0,05 % tremella rezultuan më të mirë në procesin e hidratimit të lëkurës sesa produktet me 0,02% acid hialuronik – një nga hidratuesit më të njohur të lëkurës. Hulumtimet kanë treguar se tremella nxit rritjen e qelizave, e cila mund të forcojë lëkurën dhe të ndihmojë në shërimin e plagëve.
  1. Shittake: Kërpudhat Shiitake janë të njohura për cilësitë antioksiduese dhe anti-inflamatore. Ato mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së elasticitetit të lëkurës dhe gjithashtu zvogëlojnë skuqjen.
  1. Cordyceps: kërpudha të pasura me antioksidantë që besohet se hidratojnë, zvogëlojnë njollat e errëta, nxisin prodhimin e kolagjenit dhe qetësojnë inflamacionin që lidhet me gjendjet e lëkurës si psoriasisa dhe ekzema. Cordyceps ndihmon në qetësimin e acarimit të përgjithshëm dhe zbut lëkurën e thatë dhe të krisur. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet e dëmshme UV. 
  1. Coprinus: Këto janë të shkëlqyera për të mbrojtur shëndetin e përgjithshëm të lëkurës duke neutralizuar stresin oksidativ të shkaktuar nga ndotja – i cili mund të çojë në inflamacion dhe plakje të përshpejtuar të lëkurës.
  1. Chaga: Hulumtimet e kufizuara sugjerojnë se gëlltitja e kërpudhave chaga mund të ndihmojë në kufizimin e rritjes së tumoreve kancerogjene. Chaga përmban antioksidantë dhe është anti-inflamator. 
  1. Trametes versicolor: e njohur si “bishti i gjelit të detit” për formën e saj, kjo kërpudhë mund të ndihmojë në shëndetin e lëkurës për shkak të funksioneve të saj antioksiduese.