Juventusi duhet ta mbajë se sbën Di Marian edhe për një sezon tjetër

MishMash

Bianconerët janë në çerekfinalen e Europa League, ku përballen me një sfidë të vështirë kundër Sporting CP – me një gjysmëfinale potencialisht të këndshme me Manchester United në pritje. Për më tepër, ata janë gjithashtu në gjysmëfinalen e Kupës së Italisë, ku do të ndeshen me rivalët e përhershëm të Interit.

Nëse skuadra e Max Allegrit po duket shumë më mirë në 2023 sesa në fund të vitit të kaluar, një nga arsyet kryesore është për shkak të formës së Angel Di Maria. Argjentinasi mbërriti në Torino si një transferim i lirë nga Paris Saint-Germain verën e kaluar, por ndikimi i tij në Serie A ishte minimal në muajt e parë të sezonit.

“Di Maria do të ishte si [Diego] Maradona në Itali.” vërejti ish-bashkëlojtari i Di Marias në PSG, legjendar Gigi Buffon. “Seria A e sotme është e dobët teknikisht dhe Angel ka cilësi për të kursyer”.

Deri diku, Buffon kishte të drejtë, por në muajt e hapjes së sezonit Di Maria mezi u paraqit për shkak të një sërë lëndimesh të rënda. Ai shënoi dhe dha një asist në debutimin e tij kundër Sassuolos, por Di Maria nuk shënoi apo regjistroi një asistim tjetër për pjesën tjetër të vitit. Herën tjetër që ai e bëri këtë ishte kundër Napolit në poshtërimin 5-1 në mes të janarit, kur goli i tij i shënuar mirë i dha Juves një dritëz shprese – për të gjitha 13 minutat.

I pezulluar për tre ndeshje për një karton të kuq direkt të marrë në Monza në mesin e shtatorit dhe një dëmtim muskulor nënkuptonte se ai luajti vetëm shtatë ndeshje në Seria A përpara se ndeshja për klube të ndalohej për Kupën e Botës. Sigurisht, ai luajti një rol kryesor në triumfin e Argjentinës në Katar, dhe që kur është rikthyer, Di Maria është dukur një lojtar ndryshe dhe në shumë mënyra një nënshkrim i ri për Juventusin.

Që nga ajo humbje 5-1 në Napoli, Di Maria ka shënuar dy herë dhe ka kontribuar me tre asistime në Serie A, një hat-trick kundër Nantes në raundin e 32-të të playoff-it u pasua nga një tjetër gol  fitues në ndeshjen e parë të 1/16-tës kundër Freiburgut në Torino.

Me Federico Chiesa-n që po punon ngadalë në rrugën e tij për t’u rikthyer në gjendje të plotë fizike dhe Paul Pogba i plagosur përjetësisht, përgjegjësia ka qenë mbi Di Marian për të qenë krijuesi i ndryshimit për Juventusin.

Di Maria nënshkroi vetëm një marrëveshje njëvjeçare me Juventusin, me mendimin se ai mund të dëshirojë të kthehet në shtëpi në verën e vitit 2023. Megjithatë, sipas La Gazzetta dello Sport, ka optimizëm që Di Maria mund të zgjasë edhe për një vit tjetër. Di Maria është i hapur ndaj kësaj ideje, vlerëson rolin qëndror që ai ka brenda ekipit të Allegrit pas rënies disi në dy sezonet e tij të fundit në Paris, dhe më e rëndësishmja është raportuar se familja e tij është vendosur në Torino.

Zgjatja e kontratës së Di Marias deri në verën e vitit 2024 do të ishte një nga gjërat më të zgjuara që Juventusi ka bërë në vitet e fundit.

Me një bërthamë talentesh të reja që shfaqen në formën e Nicolo Fagioli, Samuel Iling-Jnr, Fabio Miretti dhe Enzo Barrenechea, Di Maria mund të ofrojë udhëzimet dhe përvojën e tij për të ndihmuar në formimin dhe rafinimin e një grupi të rinjsh të talentuar.


Nëse forma e tij aktuale vazhdon deri në fund të sezonit, atëherë një zgjatje kontrate për Fideo (pseudonimi i Di Maria, që do të thotë The Noodle) duhet të jetë në krye të listës prioritare të klubit këtë verë.