“Everything,everywhere, all at once” dominon Oscars me shtatë çmime

Filma

“Everything,everywhere, all at once” u shpall filmi më i mirë në ndarjen e 95-të të çmimeve Oscar këtë të dielë.

Filmi, një aventurë rreth një pronareje lavanderie kinezo-amerikane që lufton me një auditim të taksave dhe sulmues ndërdimensionalë, fitoi shtatë çmime, duke përfshirë skenarin origjinal dhe çmimin e regjisë për krijuesit e tij Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert (të njohur si Daniels).

Fitorja është një triumf për A24, një studio indiane që e shtyu filmin në një vlerë mbresëlënëse prej 100 milionë dollarësh në arkë, një arritje mahnitëse në një kohë kur tregu për filmat artistikë është tkurrur. Studioja gjithashtu arriti suksesin e rrallë të marrjes së të katër çmimeve rreth aktrimit – tre prej të cilave u fituan nga “Everything Everywhere All at Once” dhe një nga “The Whale”.

Michelle Yeoh u bë gruaja e parë aziatike me çmimin Oscar “Aktorja më e mirë”. Ky çmim erdhi për të pas një karriere të gjatë në artet marciale dhe filmat aksion si “Crouching Tiger Hidden Dragon” dhe “Yes, Madam”.

Brendan Fraser mori çmimin për aktorin më të mirë për interpretimin e tij në “The Whale”. Fraser, dikur një aktor i shquar i njohur për punën e tij në filmat si “George of the Jungle” dhe “The Mummy”, e kishte kaluar dekadën e fundit larg vëmendjes duke u marrë me shëndetin dhe betejat personale. 

Ke Huy Quan fitoi aktorin më të mirë në rol dytësor për interpretimin e tij si bashkëshorti i rraskapitur i Yeoh në “Everything Everywhere All at Once”. Një ish-yll fëmijë që u shfaq në “Indiana Jones and the Temple of Doom” dhe “The Goonies”, Quan kishte hequr dorë nga aktrimi vitet e fundit, i frustruar nga mungesa e mundësive. Duke pranuar çmimin e tij, ai luftoi me lotët ndërsa ndau historinë e tij personale.

“Ëndrrat janë diçka në të cilën duhet të besosh”, shtoi ai. “Pothuajse hoqa dorë nga e imja. Për të gjithë ju atje jashtë, ju lutemi mbani gjallë ëndrrat tuaja.”

Jamie Lee Curtis, fitoi çmimin e aktores më të mirë dytësore për rolin e saj si inspektorja e taksave në “Everything Everywhere All at Once”. Curtis ia kushtoi çmimin e saj “të gjithë njerëzve që kanë mbështetur filmat e zhanrit që kam bërë gjatë gjithë këtyre viteve”.

“All Quiet on the Western Front”, një adaptim i romanit të Erich Maria Remarque për jetën në llogore gjatë Luftës së Parë Botërore, mori katër Oscar, duke përfshirë çmimin për filmat më të mirë ndërkombëtarë. Fituesit e tjerë kryesorë përfshinin “Pinocchio”, muzikalin stop-motion të Guillermo del Toro, i cili u shpall filmi më i mirë i animuar, si dhe “Women Talking”, i cili fitoi skenarin më të mirë të adaptuar.