Rutinat më të mira ditore për një jetë të shëndetshme

Lifestyle

Duhet kohë për t’u bërë versioni më i mirë i vetes, por ne do t’ju ndihmojmë duke ju ofruar disa shembuj të shëndetshëm të rutinës së përditshme:

1. FILLOJENI DITËN ME NJË GOTË UJI ME LIMON

Lëngu i limonit redukton nivelet e aciditetit të trupit tuaj dhe ju mbron nga sëmundjet inflamatore, të tilla si infeksionet mykotike dhe osteoporoza.

2. STËRVITJA NË MËNGJES

Të stërvitesh herët në mëngjes përmirëson nivelet e energjisë dhe qarkullimin e gjakut dhe inkurajon funksionin e mirë limfatik. Vetëm 20 ose 30 minuta çdo ditë mund të bëjnë një ndryshim! 

3. HA NJË MËNGES TË MIRË

Kur hani mëngjes, ushqeni veten me një përzierje të shëndetshme të proteinave, karbohidrateve, vitaminave dhe mineraleve. Ne ju rekomandojmë kos me arra dhe manaferra, një omëletë perimesh dhe fruta si banane.

4. HIDRATOHUNI 

A e dini se të qenit i dehidratuar mund të çojë në ulje të humorit dhe ulje të përqendrimit? Mbani ujë ose pije të tjera me pak sheqer për të pirë gjatë gjithë ditës.

5. MERRNI NJË DREKE TË SHËNDETSHME

Shmangni yndyrën gjatë drekës, pasi nxit letargjinë e pasdites.

6. DARKA

Perimet jeshile janë gjithmonë një zgjedhje e shkëlqyer, pasi ato janë të mbushura me antioksidantë dhe kanë një efekt alkalizues. Zgjidhni proteina me bazë bimore. Nëse preferoni proteina shtazore, zgjidhni peshk dhe qengji në vend të viçit ose pulës për të minimizuar nivelet e aciditetit në trup. 

Shmangni kafeinën në orët e vona të pasdites dhe në mbrëmje, sepse do t’ju pengojë të flini të qetë gjatë natës.

7. MERRNI KOHË PËR T’U CLODHUR

Është normale të ndiheni të stresuar herë pas here, por nivelet e larta të stresit ju bëjnë të prekshëm ndaj një sërë kushtesh dhe problemesh shëndetësore, duke përfshirë depresionin dhe presionin e lartë të gjakut.

Gjeni një aktivitet të shëndetshëm që ju relakson dhe përsëriteni çdo ditë për ta bërë atë pjesë të rutinës suaj. Kjo mund të jetë ditar, leximi i një libri frymëzues, kalimi i kohës me një kafshë shtëpiake, meditimi ose thjesht të marrësh disa minuta për t’i kujtuar vetes gjithçka që po shkon mirë në jetën tënde.

9. MERRNI VITAMINË C PARA GJUMIT

Përpara se të flini, merrni vitaminë C. Kjo mund të jetë një suplement i thjeshtë ose caj.

Vitamina C është një mjet i shpejtë dhe efektiv për të reduktuar aciditetin në trupin tuaj. Gjithashtu do të sigurojë që të shkoni në shtrat të hidratuar mirë, gjë që do t’ju ndihmojë të zgjoheni lehtësisht kur të bie tingulli i orës së alarmit.

9. SHKONI TË FLINI NË NJË ORË TË ARSYESHME

Nëse doni të ndiheni më mirë, duhet të flini 6 deri në 10 orë në natë. 

Fikni telefonin dhe kompjuterin tuaj të paktën një orë para gjumit dhe shmangni ushtrimet e forta në mbrëmje vonë. Këto masa do t’ju ndihmojnë të qetësoheni kur të jetë koha për të fjetur.